среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balustrady PCV na plot i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztacheta z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe z Jasła wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plot PCV na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachety plastykowe z Białogard na plot i bramkę ogrodzeniowa unosi się z skał różnego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieregularnych obrysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий