понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, lecz często służą i za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety z plastiku sadzi się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, ale wymagają również wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PVC zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie skracać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety plastikowe z Wolbromia stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий